Obývacej izbe v paneláku uberá na kráse najmä počet metrov štvorcových. Stále by však mala byť centrom všetkého diania vo vašom byte, rovnako, ako aj krásnou a útulnou pýchou vášho domova. Ako teda na to, aby aj v maličkom bytíku nadobudla táto miestnosť ten správny luxus a šmrnc?
Dýchať musíte vy, aj vaša obývačka
Či už má vaša obývačka päť metrov štvorcových, alebo pätnásť, nezapracte ju celú nábytkom. Ak sa v nej cítite tak, že sa nemôžete pohnúť, je to prvý krok k neúspechu. V obývačke by sa malo dať bez kľučkovania medzi kusmi nábytku prejsť z jednej strany na druhú. Veľká a pohodlná sedačka je základ, prispôsobte ju však rozmerom. Mala by byť kvalitná, aby vás na nej nebolel chrbát a aby ste ju po dvoch rokoch používania nemuseli meniť za novú. Ak máte často veľké návštevy, ale malú obývačku, pokojne nakúpte namiesto kresiel sedacie vankúše, ktoré môžete uskladniť do jednej skrine a v prípade potreby ich rýchlo porozkladať po zemi. V takomto prípade však musíte dbať na čistotu dlážky, pretože inak bude sedenie na zemi naozaj nepríjemné. Pozrite si najlepšie mopy na podlahu, vďaka ktorým bude vaša dlážka vždy ako zo škatuľky!
Vo farbách buďte úspornejší
Druhým dôležitým aspektom je svetlo. To prirodzené zvonka máte možnosť ovplyvniť len málokedy, preto stavte skôr na umelé osvetlenie, ak máte v obývačke malé okno, alebo je otočená na nie príliš slnečnú stranu. Je dobré mať možnosť nastaviť aspoň dve intenzity osvetlenia, pričom tá slabšia sa bude hodiť pri pozeraní televízie a tá silnejšia zasa pri čítaní či pracovaní. Vynikajúcou voľbou sú preto LED lustre so stmievaním. Sú veľmi praktické, dizajnové a využiť sa dajú aj keď nesvietia. Okrem svetla má na priestor obrovský vplyv aj farba. Voľte svetlé odtiene farieb na steny a neutrálne farby nábytku. Jedinou výnimkou je sedačka, pri ktorej sa môžete farebne vyblázniť, pretože ako dominanta miestnosti má na to právo.
Kvety áno – sošky nie
Kvety dokážu aj do toho najmŕtvejšieho kúta vniesť trochu života. Zabudnite na klasické hnedé kvetináče, ktoré sú nudné a nevýrazné – vyberte si tie najštýlovejšie, či už na skriňu, na zem aj na okennú parapetu. Nebojte sa ani kupovať rezané kvety, ktoré vyzerajú vynikajúco najmä v sklenených vázach. Najvhodnejšie typy rastlín do obývačky sú fikusy, orchidey, ďatľovník, okrasná žihľava a begónie. Zháňate nejaké? Využite zľavové kódy a kupóny a nakúpte kvetiny, či tematické dekorácie do domácnosti výhodne a jednoducho. Keďže obývačka by nemala byť skladiskom, dekorácie by mali byť jednotné. Takže ak milujete prírodu, dajte si na poličky okrasné kamene, kvetiny a na sošky sloníkov či sviečky sa vykašlite. Dekorácie vo vás môžu vyvolávať pekné spomienky a predstavy, ale predovšetkým by mali vytvárať pocit útulnosti a príjemnej atmosféry. Rovnako tak by ste mali dbať aj na čistotu obývačky. Nič nie je horšie, ako keď sa návšteve nalepia na nohy guče prachu alebo nejaké zbadajú na polici či stolíku. Pozrite si naše tipy a rady na upratovanie, vďaka ktorým sa táto neobľúbená činnosť možno pre vás podstatne zjednoduší.