Leto je tým najlepším ročným obdobím, počas ktorého si môžete dosýta užiť svojho dvojkolesového tátoša. Či už je to cestná motorka, ako stvorená na dlhé cesty po rôznych krajinách, alebo terénna „kroska“ na adrenalínové zážitky. Pravidelná údržba a starostlivosť o motocykel je v oboch prípadoch základ.

Trávite takmer celé leto na motorke? Poradíme vám, ako ju udržať vo forme!
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na prepnutú reťaz

Či už máte auto, alebo motorku, výmena oleja je jedným z najčastejších úkonov, ktoré k údržbe dopravného prostriedku patria. Pri motocykli je takáto výmena oleja potrebná po každých 5000 až 10000 kilometroch (v závislosti od typu motocykla). V prípade spomínanej „krosky“ je jej dôležitou súčasťou aj reťaz a samozrejme starostlivosť o ňu. Ak je prepnutá, môže obmedziť funkciu zadného tlmiča. Pred namazaním ju nezabudnite aj dôkladne očistiť. Pri napínaní reťaze, výmene oleja, montáži pneumatík aj iných úkonov sa vám určite bude hodiť stojan, ktorý sa dá kúpiť v akomkoľvek obchode s auto potrebami.

Aj keď vaša výbava môže ešte poslúžiť, práve po sezóne je priestor obnoviť výbavu a pozrieť sa po novej. Či už zvažujete výber kombinézy, najlepšia prilba na motorku musí byť však samozrejmosťou.

Ak by ste náhodou nemohli naštartovať

Batéria – základ a niekedy aj problematická súčasť auta či motocykla. Aby ste jej zaistili čo najdlhšiu životnosť, je potrebné pravidelne ju dobíjať, a to hlavne v čase, kedy na motorke či aute najmenej jazdíte. Samozrejme, ak sa vám niekedy stane, že nemôžete naštartovať, existuje štartovacie zariadenie, ktoré váš problém vyrieši a opäť si ho môžete kúpiť v každom špecializovanom obchode. Nezabúdajte ani na pneumatiky – ich tlak a dezén by ste mali skontrolovať pred každou jazdou aj po nej. Všímajte si hlavne prípadné poškodenia a opotrebovania. Ak si chcete pneumatiky aj sami vymieňať, budete potrebovať zdvihák. V teréne sa vám bude hodiť príručný.

Na noc motorku aspoň zakrývajte

Kontrolovali ste už brzdové doštičky? Obloženie by malo byť silné aspoň 1 milimeter. V inom prípade doštičky radšej vymeňte. Pri jazdení na motorke je veľmi dôležitá aj starostlivosť o oblečenie a obuv. Po každej jazde je hlavne obuv a prilba plná nečistôt a hmyzu, ktoré musíte odstrániť. Ak nemáte k dispozícii plot, na ktorý by ste si mohli čižmy nastoknúť a očistiť ich, zožeňte si stojan určený špeciálne na to. Vďaka nemu si čižmy môžete pohodlne umyť a hlavne ich aj osušiť. V prípade, že parkujete pod holým nebom, zožeňte si aspoň ochrannú plachtu, ktorá sa jednoducho nasadzuje a rovnako jednoducho dáva dole a chráni pred dažďom, prachom, UV žiarením, krúpami, snehom alebo hmyzom či vtákmi.

Plachtu kúpite aj online, napríklad v eshope 4Home a využite aj zľavový kód k nákupu. Na stránkach zlavovy-kod.sk ich nájdete tisíce do stoviek známych eshopov.