Dopravná nehoda nie je ničím príjemným, hlavne ak ste jej priamym účastníkom. Je to udalosť, ktorú nechceme zažiť asi nikto. No predsa len je v súčasnosti oveľa viac áut na cestách ako tomu bolo kedysi. Preto treba rátať s tým, že aj nehody sa stávajú často. Keďže sme v šoku a strese, často zabúdame alebo ani nevieme, čo robiť, koho zavolať a ako postupovať. V tomto článku máme pre vás krátky postup 5 krokov, ktoré by mali po sebe nasledovať v prípade dopravnej nehody.

5 krokov na to, ako postupovať pri dopravnej nehode (Foto: unsplash.com)

Zabezpečenie miesta

Predtým, než prídu záchranné zložky a policajti, musíte ochrániť ostatných účastníkov cestnej premávky. Zapnite si varovné svetlá, nasaďte si reflexnú vestu a umiestnite varovný trojuholník v dostatočnej vzdialenosti od miesta nehody. Stopy a miesto nehody si môžete zdokumentovať na svoj telefón.

Prvá pomoc a záchranári

Ak je niekto zranený alebo v ohrození života, tak ste povinný podať prvú pomoc. V prípade, že ste aj vy zranený, tak svoj stav nepodceňujte. Okamžite zavolajte záchrannú službu na číslo 155 alebo 112. Opíšte im kde sa nachádzate, aké máte zranenia vy alebo ostatní účastníci nehody a postupujte podľa pokynov, ktoré vám dispečer poskytne.

Polícia

Políciu môžete kontaktovať tiež na čísle 112 alebo 158. Nie je potrebné volať ju pri každej nehode. Záleží od toho, či sa viete dohodnúť, či poznáte priebeh nehody, či nebol požívaný alkohol, na komunikácií, zraneniach alebo úmrtí, poškodeniu majetku tretej osoby a políciu treba volať aj v prípade, ak je škoda vyššia ako 3 990 €.

Priebeh a miesto nehody

Na zdokumentovanie nehody sa vypĺňa tlačivo, ktoré máte od svojej poisťovne. Ak spôsobil nehodu druhý vodič, tak vám musí poskytnúť identifikačný doklad a doklad o PZP. Všetko musíte vyplniť pravdivo, pričom je ideálne, ak účastníci nehody spolupracujú. Je účastníkov nehody viac? Aj v tomto prípade správu o nehode vypisujú všetci. Tiež si vyhotovte čo najdôkladnejšie fotografie miesta nehody a vzniknutých škôd.

Poisťovňa

Hneď po nehodovej udalosti kontaktujte svoju poisťovňu telefonicky alebo prostredníctvom aplikácie. Ak ste vinníkom nehody, správu o udalosti prinesiete do poisťovne. Poistnú udalosť môže nahlásiť aj poškodený vodič. Nehodu ste povinný nahlásiť do 15 dní alebo 30 dní, ak sa stala nehoda v zahraničí.